4 Comments

A proče teda, když jsem nachcípanej nemám vůbe chuť jíst. To by nedávalo z evolučního hlediska smysl. Pravdou taky je, že buňky zpracovávající živiny maj jinej expresní profil, než buňky hladovějící. Jestli se nepletu, tak dokonce buňky hladovějící maj nastartované více opravné mechanismy. Jeden z důvodů, proč se nemá před spaním jíst je, aby se tyhle mechanismy mohli během spánku nastartovat ... nebo to vím špatně?

Expand full comment
author

Evolučně ta nechuť k jídlu naopak pravděpodobně smysl má velký - v dobách, kdy lidi neměli lednice za zadkem, bylo výhodnější nemít hlad a šetřit energii, než mít hlad a muset si jít nemocnej něco ulovit nebo pár kilometrů nasbírat. Nicméně, jsou to jen teorie, ve skutečnosti to nikdo neví :)

Ty opravné mechanismy - předpokládám, že se bavíme o autofagii. IMO je to teď trochu populárně zveličené téma. Autofagie není jen "opravný" mechanismus, ale pravda je, že dobu hladovění snáze přežijou buňky zdravé, než nějak poškozené, takže v jistém smyslu...proč ne. Klíčové je vychytat správný množství.

Expand full comment

No já měl spíš na mysli molekularní mechanismy opravy DNA, například. Na to je taky potřeba exprimovat a translatovat proteiny.

Expand full comment
author

OK, tak konkrétně na tohle téma jsem nic nečetl, takže nevim. Myslim si ale, že tohle jsou dost klíčové mechanismy na to, aby si na ně tělo nechalo sáhnout jen tak. A, pokud už selžou, tak se v jinak zdravé buňce nestane nic jiného, než že jde do apoptózy - tak, jako se to děje milionkrát za den :)

Expand full comment