Slizniční imunita z druhého konce
Jeden krátkej o tom, jak vaše imunita ovlivňuje váš mikrobiom.
Rád bych vám sdělil převratnou novinku.
Ve střevech máte bakterie. Vážně.
Ty bakterie mají vliv na vaši imunitu. Taky vážně.
Legrace je, že nic v biologii není jednosměrné. Vaše imunita má tedy taky vliv na to, jaké bakterie - a jak moc bakterií - se ve vašich střevech usídlí.
Ve vašich střevech, stejně jako v drtivé většině tkání, bydlí imunitní buňky. Tyhle mají za úkol produkovat slizniční protilátky - a tím ovlivní počty a druhy těch malých breberek, co ve vás bydlej.
(Pokud vám to zní jako slizniční imunita, ano, máte pravdu. Střevní buňky a bakterie nejsou tak sexy jako nosánky a viry, ale je to v principu to samý.)
Taky jste pravděpodobně slyšeli, že složení vašeho ctěného mikrobiomu můžete ovlivnit tím, čím se stravujete. Logicky - když krmíte ty správné druhy bakterií, budou u vás chtít zůstat. Potíž je - jak poznáte, které druhy bakterií krmíte?
Ono tělo není pitomec.
Vy svou stravou totiž krmíte i ty imunitní buňky, co svou aktivitou ovlivňují složení vašeho mikrobiomu. A tyhle buňky ví mnohem líp než vy, co potřebujete.
Abych si přihřál polívčičku - ono nezáleží jen na tom, co jíte.
Záleží i na tom, kdy jíte. Produkce slizničních protilátek podléhá - stejně, jako všechno ostatní v těle - biologickým rytmům. Jídlem tyhle rytmy můžete buď podpořit (a nastavit), nebo taky totálně rozhodit.
Záleží taky na tom, kolik toho jíte. Proč? Nevíme.
Produkce protilátek je energeticky docela náročná - a tak, když chcete po svých buňkách, aby je plivaly jako na běžícím páse, musíte jim dát dost živin. To je zatím nejpravděpodobnější verze.
(Z čehož mimo jiné vyplývá, že dát si dietku zrovna tehdy, když jste nachcípaný, nezní jako produktivní nápad.)
A proče teda, když jsem nachcípanej nemám vůbe chuť jíst. To by nedávalo z evolučního hlediska smysl. Pravdou taky je, že buňky zpracovávající živiny maj jinej expresní profil, než buňky hladovějící. Jestli se nepletu, tak dokonce buňky hladovějící maj nastartované více opravné mechanismy. Jeden z důvodů, proč se nemá před spaním jíst je, aby se tyhle mechanismy mohli během spánku nastartovat ... nebo to vím špatně?