Kofein - mýtus, nebo legenda?
Odvodňuje vás? Máte s ním po ránu čekat, abyste se vyhnuli odpolední katastrofě? Pálí tuk? Způsobuje deprese?
Mýty a legendy okolo kofeinu jsou rozšířené stejně, jako kofein sám. O tom, jak funguje, jsem už psal. Psal jsem i specificky o tom, jak funguje při sportu.
Dnes se ve zkratce podíváme na zoubek pár “všeobecně známým” věcem okolo kávy a kofeinu.
1) Způsobí odvodnění organismu?
Ne.
Ne, pokud si nedáte koňskou dávku (300+ mg) naráz, a ne, pokud kofein konzumujete v nápoji. Málo se to ví, ale kafe krom kofeinu obsahuje i nějakou tu vodu.
Samozřejmě - pokud si nasypete nakopávač rovnou do pusy a neobtěžujete se jej ani zapít, je to jiná písnička (a taky trochu problém pro psychiatra).
2) Spálí váš tuk?
Ne. Asi.
Výsledky vědeckých prací jsou všelijaké, ale shodují se na dvou věcech: (1) jakmile si na kofein zvyknete, jeho efekt mizí, a (2) je těžké rozlišit efekt kofeinu samotného od jiných věcí.
Pro pořádek - kofein sám tuk nespálí. Vaše aktivita ano. Pokud kofein zvýší vaši chuť se aktivovat, pak nejspíš funguje.
3) Způsobuje deprese?
Ne.
Je ale dobrý říct, že kofein může způsobit neklid, špatný spánek a úzkostné stavy - a tohle všechno vaší potenciální depresi vážně nepomůže. Takže je dobrý dávat na kofein bacha.
4) Může vás zabít?
Ano!
Všechno vás může zabít.
Můžete se ale zabít kávou a čajem? To těžko. Bude vám blbě dřív, než zkonzumujete těch pět (nebo kolik) gramů, který by už hrozily. Ale kofein jde brát i v tabletách, žeo, takže...nebuďte pitomí.
5) Může způsobit váš infarkt?
Ne.
Kofein nejspíš ne, pokud jste nevyhráli v genetické loterii (těžko).
Káva (to není to samé, co kofein, byť si to někteří stále myslí) má navíc jasně ochranné účinky pro kardiovaskulární systém.
Disclaimer: pokud na základě těchto dvou vět nasypete preworkout do vodky a trefí vás šlak, prohlašuji, že jsem vám to výslovně nedoporučoval.
6) Kofein v těhotenství?
Radši ne.
Dat není mnoho, ale z těch, co jsou, není obrázek pro kofein zdaleka tak přívětivý, jak by u “každodenní drogy” měl být. Ne, že by to bylo nějak tragické (takže pokud jste těhotný a dáte si kafe, nestane se nic děsuplného - za předpokladu, že to kafe nepijete ve strašidelném domě), ale asi je lepší ho vynechat.
7) Když oddálíte ranní kafe, pomůže to něčemu?
Ne.
Omlouvám se všem fanouškům Andyho Hubermana, kterej říká, že kafe hned po probuzení zvyšuje kortizol a tím pak následně způsobí, že odpoledne narazíte do zdi a usnete.
Tohle se může stát teoreticky tehdy, když (1) jste na kofein hodně citliví, a (2) nejste na něj zvyklí. I tak bych zde rád poznamenal, že existence biologického mechanismu nutně neznamená, že se mechanismus projeví v praxi.
—
Další detaily a odkazy na zdroje najdete v tomhle článku.
Moc hezky napsané, doporučuji na tohle téma knížku Caffeine od Michael Pollan