The C&P Method

Share this post

O tom, jak se na Pfizer profláklo, že "podváděl v klinických testech"

adamobr.substack.com

O tom, jak se na Pfizer profláklo, že "podváděl v klinických testech"

anebo taky ne.

Adam Obr
Mar 2, 2022
Share this post

O tom, jak se na Pfizer profláklo, že "podváděl v klinických testech"

adamobr.substack.com

TL;DR

Článek popisuje potenciální problémy firmy Ventavia, která byla zodpovědná za organizaci klinických testů vakcíny Pfizer na 3 ze 153 center, kde klinické zkoušky vakcíny probíhaly. 

Nijak z něj nevyplývá, že by pochybil samotný Pfizer.

—

Disclaimer: neříkám, že udělal Pfizer s klinickými testy všechno správně. Nebyl jsem tam. 

Tenhle malej komentář má za cíl vyjádřit se pouze k nechvalně známé publikaci s názvem “Covid-19: Researcher blows the whistle on data integrity issues in Pfizer’s vaccine trial” (1), který vyšel pod hlavičkou BMJ loni v listopadu a který spousta lidí prezentovala jako “důkaz o tom, že Pfizer falšoval klinické testy”.

BMJ je zkráceninou pro British Medical Journal, což je organizace vydávající všechno od top vědeckých časopisů až po něco hraničící s bulvárem. 

Autor článku, Paul Thacker, není vědec, nýbrž investigativec. Článek není vědeckou publikací.

Tak. Můžeme?

—

Článek je ve zkratce o tom, kterak jedna firma, co zařizovala pro Pfizer malou část klinických testů, měla “narušovat integritu dat”, jinak řečeno “podvádět”. Jedné zaměstnankyni se to nelíbilo, upozornila FDA, a následně byla z firmy odejita. 

Ta firma se jmenuje Ventavia Research Group, a podle zběžného pohledu se jedná o firmu, která se specializuje na koordinaci klinických zkoušek (2). 

Pro Pfizer Ventavia zodpovídala za koordinaci asi 1000 účastníků (z celkového počtu 44000+) na třech centrech (ze 153). 

Zbytek klinických zkoušek Pfizeru se odehrával na jiných místech a byl organizován jinými lidmi. 

Když máte organizovat klinické zkoušky se zapojením 44000 na 153 různých místech, jaká je pravděpodobnost, že se na třech místech něco podělá? Jste schopni to uhlídat?

—

V článku se objevují konkrétní “problémy”, které na centrech měla paní Brook Jackson vidět a zdokumentovat mobilním telefonem. 

Mimochodem, fotit na centru, kde probíhá dvojitě zaslepený klinický test, to není úplně standard. Nicméně:

“One photo, provided to The BMJ, showed needles discarded in a plastic biohazard bag instead of a sharps container box.” 

Nakládání s odpadem je jistě záležitost, která má svá pravidla a měla by být dodržována. Nesprávně vyhozené jehly ale pravděpodobně neohrozí integritu klinických zkoušek.

—

Dále je v článku popisováno, že informace o tom, zda pacienti jsou “na vakcíně” nebo “na placebu”, zůstávaly v pacientských kartách přístupné i personálu, který neměl tyhle informace mít.

Pokud to tak bylo, je to průser. Je to popravdě asi jediný potenciální průser, který z celého toho článku mohl vypadnout. 

Průserům se na této škále klinických zkoušek nevyhnete. 

—

Průser se v tomto odvětví vyznačuje tím, že se “odchýlíte od protokolu”. 

“Protokol” je zde dokument, který napíše Pfizer. Protokol je schvalován příslušným úřadem (FDA, u nás SÚKL) a jeho dodržování zajišťuje korektní průběh klinických zkoušek. 

Dodržování protokolu je kontrolováno ze všech světových stran, a byť nemám iluze o tom, jak funguje farmabyznys, zároveň je potřeba konstatovat, že máloco je kontrolováno tak přísně, jako průběh klinických zkoušek.

Nicméně, ano, průsery se dějou. Pokud se na nějaký přijde, tak se v systému reportuje jako “PD”, tedy “protocol deviation”, případně PV, “protocol violation”. 

Reportuje se proto, aby měl někdo následně možnost posoudit a vyšetřit, zda tímto porušením protokolu byla porušena integrita zkoušky. 

—

Řešení je obvykle jednoduché: někdo nezávislý usoudí, zda data jsou v pořádku (a jsou dále zahrnuta do výsledků), a nebo v pořádku z nějakého důvodu nejsou, a z výsledků jsou vyřazena. 

To se může týkat jednotlivých pacientů, a nebo klidně celého centra. Děje se to u všech klinických zkoušek. Je to normální a je to součást kontrolní praxe; kdyby se to nedělo, tak by si farmafirmy dělaly, co se jim chce.

Pfizer se, podle všeho, o problémech s Ventavia dozvěděl a udělal audit. 

To je v pořádku a je to běžná záležitost.

Rozhodující je, co udělal s daty, která považoval za “nedůvěryhodná”. To se v tomto článku nedočteme, a je to popravdě jediná věc, která mě v daném ohledu zajímá. 

—

Paní Brook Jackson, která má tuhle aféru “na svědomí”, ve Ventavia pracovala celkem 14 dní. 

Za tu dobu stihla problémy, jejichž rozsah—dá-li se soudit podle tohoto článku—nijak nepřesahoval rozsah očekávatelných problémů při takové velikosti klinických zkoušek, dohnat až “k nejvyšším”, tedy k FDA. 

Zeptejte se někoho, kdo pracuje okolo klinických zkoušek (v jakékoli pozici) na to, co si myslí o 1) focení telefonem na centru, kde clinical trials probíhají a 2) mailování ohledně (pravděpodobně) standardních problémů nejvyšší lékové agentuře v dané zemi. 

Dozvíte se zajímavé věci.


  1. https://www.bmj.com/content/375/bmj.n2635

  2. https://www.ventaviaresearch.com/news

Share this post

O tom, jak se na Pfizer profláklo, že "podváděl v klinických testech"

adamobr.substack.com
TopNewCommunity

No posts

Ready for more?

© 2023 Adam Obr
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start WritingGet the app
Substack is the home for great writing