Máte teplotu
To není otázka. To je konstatování. Máte teplotu, jinak byste umřeli, a kdybyste nbylmi mrtví, nemohli byste mi dávat srdíčka na články, takže neumírejte.
Zeptáte-li se náhodného kolemjdoucího na to, jaká je normální tělesná teplota, dostanete v principu dva druhy odpovědi. Jedna z nich bude mít číselnou hodnotu, blížící se velmi pravděpodobně významu slova „sedmatřicet“. Druhá bude rozmanitější kombinace slov vyjadřující nespokojenost s tím, že se ptáte náhodných kolemjdoucích na věci, které přece (jak jsme už naznačili) ví každé malé dítě. Jenže, jak už to tak bývá – není to tak jednoduché, jak se zdá.
Ona magická sedmatřicítka se objevila někdy v polovině 19. století na základě jedné velké studie z Německa, která se zabývala normální tělesnou teplotou asi milionu lidí – a 37 °C byla průměrná hodnota, ke které se výzkumníci dobrali. V polovině 19. století ale žili lidé v poněkud jiném prostředí a jiným způsobem, než žijeme my, a proto je obecně dobré nevztahovat historická data na současnou situaci. Dnes je průměrná teplota lidského těla asi 36,6 °C – a nutno říct, že slovo „průměr“ je zde zcela klíčové. Tělesná teplota se sice dá moc dobře zprůměrovat, ale také víme, že i malé rozdíly v ní znamenají poměrně velké důsledky pro naši fyziologii. Proč?
Zbytek si přečtěte na WIRED.