Shane Crotty a Alessandro Sette vypustili ven nový preprint, který srovnává všechny možné měřitelné imunitní odpovědi na 4 vakcíny dostupné i u nás, a přidává k nim srovnatelná pacientská data.
Jelikož, jak psal někdo na twitteru, "někdo by se na to měl podívat a přeložit do češtiny, mrk mrk", rozhodl jsem se, že já jsem přece někdo, a udělal jsem.
I tak to bude asi trochu náročnější čtení, než tady obvykle produkuju. Omlouvám se.
https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2022.03.18.484953v1
—
Souboj se odehrával na několika úrovních imunitní odpovědi.
Napíšu hned a zde, že veškerá detekce se odehrávala na úrovni spike proteinu—prodělání infekce tedy mohlo být znevýhodněno, neboť u něj se dá očekávat, že si tělo vytvoří odpověď i proti jiným věcem, než je spike.
Srovnávaly se dvě dávky mRNA a Novavaxu s jednou dávkou lektvaru od Janssenů.
Výsledky tedy berme jako platné pouze pro srovnání vakcín mezi sebou.
—
1) (nejen) NEUTRALIZAČNÍ PROTILÁTKY.
Hladina neutralizačních protilátek je zatím nejsilněji spojena s prevencí nákazy.
mRNA (Pfizer a Moderna) spolu s Novavaxem na celé čáře poráží Jansseny i prodělání infekce. Na druhou stranu, čím déle po vakcinaci, tím více se rozdíly stírají—což není příliš překvapivé.
Zatímco 100 % lidí mělo detekovatelné protilátky po jakékoli vakcinaci i 6 měsíců po ní, víme, že cca 10-20 % prodělavších si protilátky ani nevytvoří.
—
2) CD4+ T LYMFOCYTY
CD4 pozitivní T lymfocyty jsou buňky, které jsou potřebné pro to, aby nám B lymfocyty mohly nadělat dost protilátek.
100 % lidí si po vakcinaci vytvořilo tenhle typ lymfocytů. mRNA vakcíny a Novavax opět porazily J&J, který měl jako jediný zástupce vakcín nižší hladiny CD4+ buněk, než prodělání infekce.
Zajímavostí bylo, že mezi paměťovými CD4+ buňkami se objevovalo poměrně velké procento cytotoxických CD4+. Co to reálně znamená, nevíme.
—
3) CD8+ T LYMFOCYTY
CD8+ buňkám se taky říká cytotoxické T lymfocyty. V současném chápání imunologie proti C19 se tenhle typ buněk bere jako klíčový prvek ochrany proti težkému průběhu onemocnění. Jak moc jsou cytotoxické buňky ale zásadní, to nikdo z nás zatím neví.
Tady se nám J&J dotáhl na zástupce týmů mRNA, a možná je i trochu překonal.
Novavax s hladinami CD8+ T buněk příliš nehýbal. To se dalo u proteinové vakcíny poměrně dobře očekávat, a bylo spíše příjemným překvapením, že u některých účastníků stimuloval i tvorbu těchto buněk.
Všechny vakcíny byly opět v tomto parametru stejné či dokonce lepší, než prodělání nákazy; je fér ale znovu připomenout, že se autoři dívali pouze na odpovědi proti spike.
—
4) PAMĚŤOVÉ B LYMFOCYTY
To jsou ty buňky, co si seděj a pokuřujou a přemýšlí, jak bude vypadat příští varianta viru (jestli tuhle referenci nechápete, mazejte si přečíst moje předchozí texty o imunitních buňkách :-)).
Příjemná zpráva je, že zatímco všechny ostatní parametry v čase uplynulém od vakcinace klesaly (protilátky) nebo se držely "tak nějak mezi" (T buňky), množství paměťových buněk schopných produkovat něco, co by rozpoznalo spike, v čase stoupá.
mRNA vakcíny se opět ukázaly jako nejpotentnější nakopávače těchto buněk, J&J byl srovnatelný s proděláním infekce.
—
Co z toho vyplývá?
Že podle dostupných metrik jste na tom nejlépe, pokud jste dostali mRNA vakcíny. Čím kratší dobu od vakcinace bereme v potaz, tím lepší je vaše imunita (ve srovnatelných situacích).
Bereme-li prodělání nemoci jako "dostatečnou" imunitu, pak lze asi konstatovat, že s mRNA vakcínami jste na tom lépe, nebo minimálně stejně dobře, jako po prodělání nemoci (a potřetí zde napíšu, že tenhle test je omezený tím, že se díval pouze na odpovědi proti spike).