Oblažování populace zajímavými fakty má svý meze.
Jako třeba když napíšete na twitter, že kreatin může teoreticky podporovat progresi některejch rakovin, tedy pokud jste myš, nebo ještě lépe, buňka v misce.
Chápu správně, že se domníváte, že kreatin může podpořit rakovinu?
Vy nám něco zatajujete!
Bublina splaskla!
Oh, boy. A to jsem si myslel, že mě antivax kamarádi naučili dávat si majzla, kde co napíšu.
Takže aby bylo jasno - nejdřív se na to koukneme z pohledu buněk, a potom z pohledu člověka.
Když jste buňka v misce
Když jste buňka v misce, váš růst podpoří kdeco.
Voda. Glukóza. Aminokyseliny.
Je to naprosto logické, protože bez vody byste vyschli, bez glukózy byste neměli energii, bez aminokyselin stavební materiál.
—
Když jste rakovinná buňka v misce, lišíte se od normální buňky tím, že máte potřebu růst. Jste rakovina, koneckonců, rakovina nic jiného nedělá, že roste.
Váš růst podpoří kdeco. Voda, glukóza, aminokyseliny, už to znáte. Vaší jedinou prací je totiž shánět si energii a stavební látky, abyste mohli růst.
Když jste rakovinná buňka, uděláte pro dostatek energie a stavebních látek cokoli. Třeba přeprogramujete svůj metabolismus tak, abyste lépe využili to, co máte k dispozici.
To může být cokoli. Voda, aminokyseliny, glukóza…a jo, asi klidně i kreatin.
Jenže tady to nekončí.
Když jste buňka v těle
To, o čem budu hovořit v následujících řádcích, shrnul naprosto dokonale v jiném kontextu Randall Munroe:
Dělám nádorovou biologii už, mno, patnáct let.
Kdybych pokaždý, když vidim, že nějaká látka zabíjí rakovinný buňky v misce, dostal korunu…znáte to, že jo.
Point is, je to úplně stejný s tím, když někdo někde ukáže, že něco podporuje růst rakovinných buněk v misce. Rakovinná buňka je mašina na růst, a pokud jí přihodíte nějakou tu energii (nebo možnost ji rychleji získat) navíc, udělá to.
Jenže v lidském těle je to trochu jinak.
Lidské tělo má imunitní systém. Lidské tělo má ostatní buňky, které vyrábí a spotřebovávají věci.
Pokud člověk onemocní proti rakovině a bojuje s ní, je to vždycky o dvou věcech: co nejvíce pomoci zdravým buňkám, a co nejvíce uškodit těm rakovinným.
V některých případech to klidně může znamenat i to, že pomáháním zdravým buňkám pomohu i těm rakovinným. Pokud pomůžu těm zdravým víc, je to pro mě pozitivum.
Co tím vlastně chci říct?
Několik věcí.
To, že něco podporuje růst buněk v misce nebo v myších, co nemaj imunitní systém ještě neznamená, že to bude účinkovat stejně i v lidském těle. Samozřejmě, že buňky v misce budou růst víc, když jim dáte možnost (třeba tím, že jim trochu přilepšíte) - a když na to budou mít kapacitu.
To, že něco má nějakej teoretickej biologickej mechanismus, jak by se to mohlo stát, ještě neznamená, že se to taky stane. Mechanismy je potřeba znát, a taky je potřeba vědět, které z nich jsou “teoreticky možné”, a který jsou “běžné”.
Spousta věcí má dvě strany mince. Třeba takovej glutamin, kterej lidi rádi berou, aby posílili imunitu, je velmi častým zdrojem energie pro nádorové buňky. Znamená to, že máte z diety vynechat glutamin? Ne, nebude vám totiž ani trochu dobře.
To samý platí pro glukózu, BCAA, nějaký ty tuky, a dost možná i kreatin.
To, co chci říct na závěr, je asi tohle.
Rakovina vzniká z vašich buněk. Jsou to na 99,9 % stejný buňky, jako ty zdravý. Je logické, že to, co podpoří ty zdravé, podpoří i ty rakovinné, a naopak.
I proto je léčba rakoviny takovej voser.
—
Jo, já vim, že čekáte na to, jak to je s tim kreatinem. Tady máte článek pro začátek. A klid; kdyby kreatin dělal s rakovinou něco významného, tak to za dekády jeho používání už víme.