Jak váš mozek ovlivňuje imunitu
Budeme tomu pořád říkat "psychosomatika", nebo to prostě budeme počítat do "biologie"?
Vaše psychická pohoda ovlivňuje vaši imunitu.
Je to tím, že mozek řídí tvorbu spousty látek (jako jsou třeba hormony), které kolují tělem a potkají se i s vašimi imunitními buňkami. A imunitní buňky na tyhle věci reagují.
Když máte zlost, zvýší se vám hladiny věcí, jako je interleukin 6 - který podporuje zánět - a nebo třeba nechvalně známý C-reaktivní protein (CRP). Seznam tím nekončí.
Když váš mozek zařídí, že vám kopne adrenalin, aktivují se pomocí něj i imunitní buňky.
To je všechno v pořádku, když jste pračlověk a zraníte se - pak je krátkodobá silnější imunita fajn, protože líp bojujete s infekcemi, které se do místa zranění mohou dostat. Je to méně v pořádku, pokud jste každodenně ve stresu a neumíte si odpočinout.
Převedeno do dnešních poměrů - vaše zranění se hojí pomaleji, když jste ve stresu (a máte například zkouškové) oproti tomu, když máte prázdniny.
Fungují i opačné emoce.
Když odpočíváte, vaše buněčná imunita je efektivnější - sníží se počty buněk, které bojují stylem “po nás potopa”, a naopak se zvýší počty buněk, které dokážou hrozbu eliminovat cíleně a efektivně.
Roli má i smích.
Když se koukáte na nějakou fakticky krutopřísnou komedii, zesílí se kupříkladu aktivita NK buněk, které vás chrání proti rakovině.
—
Abychom to trochu postavili na hlavu, pak si musíme říct, že i vaše imunita má vliv na to, jak se má váš mozek.
Když máte málo jednoho specifického typu buněk zvaného CD4+ lymfocyty, hůře se učíte a hůře si pamatujete. Je to tím, že tyhle buňky rády bydlej ve vaší hlavě, kde produkujou látky, které chrání vaše neurony.
Stejně to funguje i s jinými buňkami - makrofágy.
Existují data, která říkají, že počty těchto buněk negativně ovlivňuje…stres.
—
Chcete více detailů? Čtěte tady.