Češtinářsko-biologický koutek.
++
Věta "konzumace červeného masa způsobuje rakovinu" značí, že červené maso všeho druhu rakovinu doopravdy způsobuje, tedy že existuje a je identifikován jakýsi konkrétní biologický mechanismus, kterým "maso" "způsobuje" "rakovinu".
Ten, pokud je mi známo prozatím nikdo nenašel, a proto pokud někde najdete větu ve znění uvedeném výše, je velmi pravděpodobné, že se její autor příliš nezabýval tím, co ta věta znamená.
++
Věta "konzumace červeného masa je spojena s vyšším výskytem rakoviny" značí, že u lidí, kteří konzumují červené maso, se vyskytuje více rakoviny. Neříká nám nic o tom, že maso tu rakovinu způsobuje, a pokud víme, může to být náhoda stejně, jako třeba fakt, že v oblastech, kde více hnízdí čápi, se rodí více dětí, než je průměr.
To už je trochu složitější konstrukce a dá se argumentovat tím, že tento vztah by se dal vskutku v literatuře najít a jeho existence obhájit. To, že si polovina internetu přečte onu větu jako "červené maso způsobuje rakovinu" už je efekt, se kterým je složitější cokoli nadělat.
++
Věta "konzumace červeného masa obzvláště ve formě uzenin a slaniny je spojena s vyšším výskytem rakoviny" značí, že samotné červené maso nebude až tak na vině, jak by se mohlo zdát, a že se pravděpodobně bude jednat o ony metody zpracování, které mohou být spojeny s vyšším výskytem rakoviny.
Takovéto konstrukce bývají obvykle, hypoteticky vzato, nejpřesnějšími interpretacemi studií, které mívají podobné závěry. Jsou také zároveň nejméně čtivými, neatraktivními, a nikdo na ně dobrovolně neklikne, neboť to smrdí vědou a detaily, které nikdo nemá čas řešit. Proto se obvykle takovéto věty dočteme až hluboko ve vědeckých publikacích, které média uvedou větou, že červené maso způsobuje rakovinu.
++
Tento češtinářsko-biologický postup je aplikovatelný na velikánskou spoustu témat. Volba příkladu je typická, nicméně zcela arbitrární a náhodná.